Podsumowanie projektu edukacyjnego klas pierwszych pt. „Kto czyta, nie błądzi”

 

 Już prawie w świątecznej atmosferze odbyła się impreza podsumowująca projekt edukacyjny klas pierwszych pt. „Kto czyta, nie błądzi”. Uczniowie przez kilka tygodni przygotowywali się do niej, realizując przewidziane w planie zadania. W wyniku realizacji projektu każdy uczeń zobowiązany był do przeczytania 2 książek spoza kanonu lektur szkolnych. Pierwszą książkę  reklamowano, przygotowując plakat. Plakaty te zdobiły szkolne korytarze, a najlepsze zostały wyłonione przez rodziców głosujących podczas grudniowej wywiadówki.

Każda klasa dokonała też wyboru książki, którą zakupiono do szkolnej biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Po jej przeczytaniu uczniowie w grupach przygotowali krzyżówki na temat książki. Następnie w formie piosenki prezentowali jej treść. W grupach również opracowali kostiumy dla wybranych bohaterów i przygotowali ich charakterystykę. Na scenie pojawiły się piękne dziewczęta w sari, smaruje i bohaterowie książek dla młodzieży.

Prezentacje oceniało jury, które zwycięstwo przyznało klasie 1d, której uczniowie zachęcali do lektury książki Glorii Whelen pt. „Bezdomny ptak”, opowiadającej historię młodej mieszkanki Indii. Pozostałe klasy prezentowały książki: „Zapałka na zakręcie” Krystyny Siesickiej (1a),  „Młody samuraj” Chrisa Bradforda (1b) i „Most nad Missisipi” Ewy Przybylskiej (1c).

Po prezentacji wychowawcy klas ocenili wkład pracy poszczególnych uczniów.

Należy dodać, że uczniowie klas I  mieli nieco utrudnione zadanie, gdyż pierwotnie zakończenie projektu zaplanowano na marzec, zmiana terminu wymuszona została realizacją  Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, którego jednym  z działań był projekt edukacyjny klas I.

Za pomoc w organizacji projektu dziękujemy szczególnie nauczycielom j. polskiego, wychowawcom, nauczycielom pracującym w jury i pani dyrektor, która wykonała dokumentację fotograficzną.

 

 

 

 

 

  Z górki na podium – o narciarskiej pasji Patryka Wosia, ucznia Gimnazjum w Sieprawiu

 

           Zwycięstwo Patryka Wosia w  Powiatowej Gimnazjadzie i Licealiadzie  w Narciarstwie Alpejskim w Rabce - Zdroju to duży sukces, bo konkurencja była duża, a każdy młody człowiek  pragnął stanąć na podium. Udało się właśnie Patrykowi. Oczywiście , aby stanąć na podium najpierw trzeba było stanąć do walki z własnym  zmęczeniem, bólem nóg, własnym lenistwem a czasami także z pogodą, która nie zawsze sprzyjała treningom.

      Patryk zaczął jeździć na nartach w wieku czterech lat, zachęcony przez  tatę, Janusza, który rekreacyjnie także  jeździ  na nartach. Pierwsze deski Patryk otrzymał od  taty, z tatą też stawiał pierwsze kroki na stokach  Gubałówki.

      Potem był Klub Narciarski SKIMKA, w którym trener Roman Styrylski udzielał fachowych rad. Pierwszym sukces młody narciarz odniósł, zdobywając Puchar Wójta Gminy Siepraw. Przez pewien czas Patryk był związany również z Klubem Laser Team, w którym trenował u  Tomasza Sadowkiego. Teraz Patryk trenuje pod czujnym okiem Przemysława Nowaka w Treninginatyczkach.pl . Treningi w Polsce to najczyściej malownicze stoki Jaworzyny Krynickiej, gdzie odbywają się weekendowe zgrupowania i jazda na czas. 

        Niestety narciarstwo to sport wymagający pewnych nakładów finansowych: sprzęt, strój, wyjazdy  w Alpy – to wszystko finansuje rodzina, dlatego Patryk jest wdzięczny rodzicom za wsparcie, nie tylko to finansowe. Patryk wie, że rodzice są dumni z jego sukcesów, choć mama czasami martwi się, czy to aby nie wpłynie niekorzystnie na postępy w nauce, bo przed chłopcem egzamin gimnazjalny i wybór szkoły średniej. Aby utrzymać formę Patryk, oprócz treningów jeździ na rowerze i pływa. Obecnie panuje jak najlepiej przygotować się do Ligi Małopolskiej, która gromadzi narciarzy z całej Polski. Patrykowi życzymy sukcesów na narciarskich stokach i na egzaminie gimnazjalnym. Powodzenia.

 

                                                                                                                     Urszula Motyka

 

 

Witajcie w gronie uczniów Gimnazjum w Sieprawiu!

                2 listopada 2016 odbyło się ślubowanie klas pierwszych. Zanim uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie, zmagali się w turnieju o miano „Gimnazjalisty z klasą”. Musieli wykazać się sprawnością fizyczną, umiejętnością współpracy, błyskotliwością, kreatywnością i znajomością szkoły. Przetestowani zostali także wychowawcy klas pierwszych. Ostatecznie zmagania wygrała klasa 1a i otrzymała nagrodę ufundowaną przez Radę Rodziców.

 

 

 

„Teatralni” – słów kilka o realizacji pasji w gimnazjum

 

Dawno, dawno temu za górami, za lasami… Zacznijmy jeszcze raz. Wcale nie tak dawno, bo w 2014 roku. Nie tak daleko, bo w naszym sieprawskim gimnazjum, grupa uczniów postanowiła przygotować przedstawienie teatralne na święta Bożego Narodzenia. Z zapałem zabrali się do pracy i przygotowali sztukę pt. „W poszukiwaniu utraconego czasu”. Wszystkim aktorom tak bardzo spodobała się praca nad przedstawieniem, że i święta Zmartwychwstania Pańskiego uczcili krótkim spektaklem przygotowanym przez uczniów gimnazjum pod okiem p. Doroty Suder.

            Przyszły wakacje, które nie ostudziły zapału młodych aktorów, a wręcz przeciwnie. W ich szalonych głowach zrodził się pomysł, by założyć szkolne koło teatralne. Dyrekcja otwarta na wszelkie ciekawe koncepcje, wyraziła zgodę na założenie grupy teatralnej, którą zaopiekowała się katechetka, p. Dorota Suder. Po licznych dyskusjach grupa postanowiła przyjąć nazwę „Teatralni”.

            W roku szkolnym 2015/2016 „Teatralni” przygotowali dwa przedstawienia, które obejrzała społeczność naszego gimnazjum: „Obyś cudze dzieci uczył, czyli skąd się wzięli nauczyciele na świecie” oraz przedstawienie na zakończenie roku szkolnego „Strategie przetrwania w szkole”. Ponadto koło przygotowało także dwa inscenizowane nabożeństwa Drogi Krzyżowej dla młodzieży w kościele w Sieprawiu.

            Nowy rok szkolny 2016/2017 koło teatralne rozpoczęło od przesłuchania kandydatów, którzy chcieli przyłączyć się do grupy pasjonatów teatru. We wzmocnionym składzie „Teatralni” przystąpili do pracy nad sztuką „Autobus pełen bajek”, którą w środę 16 listopada przedstawili uczniom ze szkoły podstawowej w Sieprawiu.

            Obecnie do koła teatralnego należy 18 osób: Karolina Suder, Brygida Burkat, Aleksandra Iwanów, Aleksandra Chlebda, Gabriela Budzeń, Zofia Gancarz, Patrycja Wylegała, Aleksandra Tylek, Gabriela Balińska, Weronika Czajczyk, Natalia Panek, Sebastian Filipowski, Aleksandra Hajduk, Małgorzata Kadeja, Agnieszka Wierciak, Klaudia, Szczurek, Kamil Bętkowski, Karolina Ślusarczyk. W ramach zajęć nie tylko doskonalą oni warsztat aktorski, ale uczą się reżyserii, przygotowują scenografię i kostiumy, nagrywają filmy. Spotykają się na 2 godziny w co drugi czwartek w godzinach 15-17.00  i realizują swoją pasję ucząc się i bawiąc pod okiem p. Suder.

                                                                                                                             Dorota Suder

 

 

 

 

                                                              

W roku szkolnym 2014/2015 uczniowie klas I realizowali projekt edukacyjny „Zjednoczeni w różnorodności – Unia Europejska bez tajemnic”. Celem projektu było przede wszystkim zintegrowanie uczniów klas I oraz pogłębianie wiedzy o krajach europejskich.

W projekcie realizowano następujące zadania: przygotowanie ćwiczeń na rozgrzewkę do zajęć wychowania fizycznego z uwzględnieniem i nazwaniem wszystkich partii mięśni, udział w quizie o roli ruchu i sportu w życiu człowieka, przygotowanie albumów o prawidłowym odżywianiu się, układanie krzyżówki dotyczącej układu krążenia i układu odpornościowego, sporządzenie plakatów i ułożenie haseł antynikotynowych, narysowanie komiksów o działaniu ludzkiego ciała z uwzględnieniem układu nerwowego, przygotowanie prezentacji na temat stresu i sposobów na jego opanowanie, wystąpienie na spotkaniu końcowym i udział w konkursie na temat anatomii i fizjologii człowieka.

Projekt realizowany przez uczniów klas I.

Projekt edukacyjny By czas nie zaćmił i niepamięć realizowany był w klasach II.

Projekt realizowany z wykorzystaniem środków unijnych w ramach dużego projektu: „Gimnazjalista z Sieprawia uczniem świadomym swoich możliwości i kreatywnym”.