Gimnazjum w Sieprawiu powołano do życia w 1999 roku. Początkowo współistniało w jednym budynku razem ze Szkoła Podstawową w Sieprawiu. Dzięki zaangażowaniu Samorządu Terytorialnego udało się rozbudować zajmowany obiekt i rozdzielić Szkołę Podstawową od Gimnazjum. W roku 2002 oddano do użytku nowo dobudowaną część z sześcioma salami lekcyjnymi. W roku 2008 powstała hala sportowa z zapleczem konferencyjnym, siłownią.

Aktualnie do dyspozycji Gimnazjalistów jest:
14 klasopracowni, biblioteka z centrum multimedialnym, hala sportowa, nowoczesne szatnie wyposażone w indywidualne szafki. Budynek jest dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych (podjazd, winda…).

Gimnazjum pracuje 32 nauczycieli. W roku szkolnym 2010/2011 utworzono 13 oddziałów w tym jeden oddział integracyjny do których uczęszcza 310 uczniów.

Nasi uczniowie uczyli się wcześniej w czterech szkołach podstawowych zlokalizowanych w Sieprawiu, Łyczance, Zakliczynie i Czechówce.