Światowe Dni Młodzieży – goście Gimnazjum w Sieprawiu

 

           Światowe Dni Młodzieży budziły od samego początku wiele emocji. Ale gdy rozpoczął się czas przyjazdu pielgrzymów, wszyscy poczuli narastające pozytywne uczucia. W budynku Gimnazjum w Sieprawiu gościliśmy Włochów ( jak większość sieprawian) oraz dwie grupy z gmin partnerskich: Słowaków i Rumunów.

             Goście ze Słowacji z księdzem Markiem, franciszkaninem, reprezentowali kościół katolicki z okolic Spiskiego Stvrtoku. Nasi goście w Sieprawiu spędzili mało czasu, gdyż bardzo aktywnie uczestniczyli w spotkaniach w dla Słowaków organizowanych  w Skawinie, w Łagiewnikach i oczywiście na krakowskich Błoniach. Wracali do nas wieczorem bardzo zmęczeni, ale szczęśliwi.

Niezapomnianym przeżyciem pozostanie dla nas udział w mszy świętej, odprawionej przez księdza Marka w intencji gospodarzy ŚDM. Piękne pieśni, skłaniające do refleksji słowa ks. Marka dostarczyły wszystkim wielu wzruszeń. Dowiedzieliśmy się również, że słowacka młodzież i ich opiekun marzą o uczestnictwie w następnych ŚDM organizowanych  w Panamie.

              W grupie rumuńskiej żadna osoba nie była wyznania rzymskokatolickiego - najbliżsi nam w wierze byli grekokatolicy, ale gościliśmy wyznawców prawosławia, jak też przedstawicieli kościołów protestanckich. Uczestnictwo w spotkaniach z Ojcem Świętym takiej grupy stanowiło dla nas prawdziwe świadectwo ekumenizmu.

             Goście z Rumunii aktywnie włączyli się w organizację Festiwalu Młodych, w którym zespół folklorystyczny zaprezentował pieśni i bardzo widowiskowe tańce.

             Wszyscy nasi goście chwalili polską gościnność i życzliwość.  Mamy nadzieję, że przeżyte dobre chwile zostaną w nas wszystkich na długi czas. 

 

                                                                                                 Bożena Głąb